Články Zpět na všechny novinky

Rosení plastových oken. Proč vzniká a jak mu zabránit?

Rosení plastových oken. Proč vzniká a jak mu zabránit?

Určitě se shodneme, že orosené okno není nic příjemného. Většina z nás se s tímto jevem někdy setkala, některé domácnosti s rosením oken bojují pravidelně – každou zimu. Nejenže je velmi otravné vodu z oken a parapetů ráno co ráno stírat, ale může se začít dařit zdraví škodlivým plísním. Jak lze rosení oken předejít? Kde se ta voda bere? A kdo je na vině?

V tomto článku vysvětlujeme tento jev a jeho příčiny. Najdete zde praktické rady a tipy, jak rosení oken zabránit a na co si dát pozor, pokud se rozhodujete pro nová okna.

Jak vzniká rosení

Vzduch je vždy do určité míry nasycený vodními parami, což vyjadřuje relativní vlhkost vzduchu v procentech.

Když je ve vzduchu minimum vodních par, mluvíme o suchém vzduchu. Naopak vzduch s vysokým podílem vodní páry vnímáme jako vlhký vzduch. Pro zdraví člověka je optimální, pokud je relativní vlhkost vzduchu v domácnosti v rozmezí 45 – 55 %.

Teplý vzduch dokáže absorbovat více vodních par než studený vzduch.

Teplota rosného bodu je teplota vzduchu, který je maximálně nasycen vodními parami. Jeho relativní vlhkost je tedy 100 %. Při dalším ochlazení tohoto vzduchu pod hranici rosného bodu již nedokáže udržet vodní páry a ty zkondenzují, zkapalní se. Objeví se voda.

Platí, že k rosení dochází na všech površích, jejichž teplota klesne pod hranici rosného bodu.

Hodnoty rosného bodu

Následující tabulka znázorňuje hodnoty rosného bodu (°C) v závislosti na relativní vlhkosti vzduchu a teploty v místnosti.

Hodnoty rosného bodu v závislosti od relatívnej vlhkosti vzduchu a teploty v miestnosti

Představte si běžnou situaci. Je lednové ráno, v domácnosti je příjemná teplota 21 °C a relativní vlhkost vzduchu optimálních 50 %.

Z tabulky výše dokážeme odečítat, že teplota rosného bodu je 10,2 °C. Pokud venku do rána mrzlo a vaše okna se ochladila na teplotu 10,2 °C nebo nižší, došlo k rosení oken. A rovněž došlo ke kondenzaci vodních par na všech površích s teplotou 10,2 °C a nižší. Všechny tyto povrchy jsou vlhké a spolu se všudypřítomným prachem tvoří příznivé podmínky pro vznik nežádoucích plísní.

Oblíbeným příkladem je také dobře vychlazené pivo, které pokud vytáhnete z lednice, okamžitě se orosí. Podobně zrcadlo v koupelně. Při sprchování se výrazně zvýší teplota i relativní vlhkost vzduchu. Velmi snadno se stane, že povrchová teplota zrcadla, stěn, obkládaček či okna se dostává pod teplotu rosného bodu a okamžitě dochází k jejich orosení.

Pokud máte v místnosti o teplotě cca 22 °C sušší vzduch o vlhkosti cca 40 %, začne se měnit na rosu při dotyku s předměty s povrchovou teplotou pod 7,8 °C. Pokud ale máte ve stejné místnosti při stejné teplotě velmi vlhký vzduch o vlhkosti přes 85 %, začne se srážet na rosu již na předmětech s povrchovou teplotou pod 19,4 °C.

Rosení plastových oken

K rosení oken, a nejen plastových oken, ale samozřejmě i hliníkových či dřevěných, může obecně docházet:

  • z vnější strany (z exteriéru)
  • mezi skly izolačního dvojskla či trojskla
  • z vnitřní strany (z interiéru)

Rosení oken zvnějšku

V určité dny roku se stává, že s východem slunce se venkovní vzduch ohřívá rychleji, než vnější tabule okenního skla. Může tak vzniknout výrazný rozdíl mezi teplotou vzduchu a teplotou povrchu vnějšího skla. Pokud se teplota povrchu oken dostane na úroveň rosného bodu nebo nižší, vysráží se vodní páry na vnějším skle.

Tento fyzikální jev vypovídá o vysoké kvalitě oken a jejich nadstandardních tepelně izolačních vlastnostech. Tepelné mosty jsou minimalizovány do takové míry, že výrazně zabraňují ztrátám tepla, a teda nevyhřívají vnější tabuli izolačního skla teplom z interiéru.

 

Rosení oken uvnitř izolačního skla

Vnitřní prostor izolačního dvojskla nebo trojskla je vyplněn vzácnými plyny, nejčastěji argonem. Distanční rámeček hermeticky uzavírá prostor mezi skly, aby vzácné plyny neunikaly a naopak, aby se vodní páry nedostali dovnitř. Kvalitní distanční rámečky obsahují tzv. molekulární síto, které dokáže pohlcovat nadbytečnou vlhkost.

V případě, že pozorujete rosení ve vnitřním prostoru izolačního skla, jedná se o reklamovatelnou vadu. Příčinou je, že dovnitř skla proniká vzduch s vodními parami, které se při dosažení rosného bodu vysrážely.

Rosení oken zevnitř

Příčinou rosení oken zevnitř je nejčastěji příliš vysoká vlhkost v místnosti.

Zarosené okná zvnútra - okná len s dvojsklom a nevhodným hliníkovým dištančným rámikom

Nad ránem, když venku výrazně klesne teplota, a dojde k ochlazení vnitřního skla a povrchu oken až pod hranici rosného bodu, se vodní páry na oknech vysrážejí.

Tato skutečnost nemusí nutně znamenat, že máte nekvalitní okna. Moderní okna těsní tak důkladně, že nedochází k výměně teplého pokojového vzduchu se suchým vnějším. Proto, pokud se správně nevětrá, zůstává vysoká vlhkost v bytě a při ranním poklesu teplot jednoduše zkondenzuje.

Zdroje vlhkosti v domácnosti

Už jen tím, že dýcháme a existujeme v domácnosti, obohatíme vzduch průměrně o 3 litry vody za den. Pokud k tomu přidáme vaření, praní, sušení a žehlení oblečení, sprchování nebo koupání, mytí nádobí, zkrátka vše, u čehož čemž vzniká vodní pára, dostaneme do vzduchu velmi mnoho vody. Podobně i příliš mnoho pokojových rostlin v domácnosti vlhkost zvyšuje.

V novostavbách, kde byly použity mokré procesy, je třeba se zvýšenou vlhkostí první 2–3 roky počítat a o to důkladněji větrat, případně použít pohlcovače vlhkosti.

Nedávno nám zavolal zákazník, že s našimi okny byl dosud spokojený, ale že po pěti letech začala najednou rosit. Po pár otázkách jsme zjistili, v čem může být problém. Mladé rodině se na podzim narodilo dítě, se kterým maminka zůstala na mateřské dovolené doma. Začalo se doma více vařit, častěji prát a i lidí v bytě přibylo. Navíc, před zimou panelák řádně zateplili. V bytě se zvýšila relativní vlhkost a nejchladnějším povrchem zůstala právě okna. Tatáž okna, která se donedávna nerosila, se najednou rosí.

V domácnosti můžete ke zjištění momentální vlhkosti použít klasický vlhkoměr, ideální je však sledovat průběh relativní vlhkosti a teploty během 24 hodin měřičem se záznamníkem.

Jak zabránit rosení oken

Pokud se právě teď rozhodujete o nových oknech a chcete minimalizovat rosení, určitě požadujte kvalitní okenní profily a izolační trojsklo s teplým distančním rámečkem. Na konci tohoto článku jsme pro vás připravili ukázku, jak velkou roli v otázce rosení okna sehrává právě distanční rámeček. Sledujte hodnotu tepelné izolace celého okna (Uw), která by měla být co nejnižší. Zároveň trvejte na profesionální montáži oken dle platné normy.

Pokud máte stará okna s dvojsklem, a dokonce s hliníkovým rámečkem, tak si u svého prodejce ověřte, zda je možná výměna izolačního dvojskla za trojsklo.

V případě, že výměnu oken ani izolačního skla nezvažujete, držte se těchto zásad:

1. Správně větrejte

V zimě větrejte nárazově, přes zcela otevřené okno, alespoň 3krát denně po dobu 4 – 6 minut.

V topné sezóně nedoporučujeme větrat déle, ani používat mikroventilaci. Důvodem je, že při dlouhém zimním větrání kromě výměny vzduchu dochází k výrazným únikům tepla a k ochlazování stěn bytu. Následně bude trvat déle, než místnost vytopíte na požadovanou teplotu, což vás zbytečně stojí peníze, doslova „vyhozené ven oknem“.

Doba potřebná pro úplnou výměnu vzduchu v místnosti při zcela otevřeném okně je závislá na venkovní teplotě. Na jaře a na podzim postačuje větrat 10 – 20 minut, v létě 25 – 30 minut.

2. Zvyšte teplotu vzduchu

Nastavte termostat na vyšší teplotu. Už zvýšení teploty o 1 °C může vyřešit problémy s rosením. Teplý vzduch udrží větší objem vodních par a zvýší se i teplota rosného bodu (viz. tabulka s rosnými body výše)

3. Nepřekrývejte topení parapetní deskou

Teplý vzduch z topného tělesa proudí směrem nahoru a vyhřívá okno zevnitř. Proto by zdroje tepla měly být umístěny pod oknem. Pokud překryjete radiátor příliš širokou parapetní deskou, nedostane se teplý vzduch k celé ploše okna a povrchová teplota skla tak s vyšší pravděpodobností klesne pod rosný bod.

Pokud jste zvolili francouzská okna nebo posuvné dveře, dbejte o to, aby podlahové konvektory byly v optimální vzdálenosti od oken.

4. Vytáhněte vnitřní žaluzie

Vnitřní žaluzie brání cirkulaci teplého vzduchu. Proto během nejchladnějších zimních nocí doporučujeme vnitřní žaluzie vytáhnout.

5. Prádlo sušte v sušičce nebo mimo domácnost

Čerstvě vyprané prádlo je velkým zdrojem vlhkosti, která se při sušení odpařuje a výrazně zvyšuje vlhkost.

6. Snižte počet pokojových rostlin

Příliš velký počet pokojových rostlin rovněž zvyšuje vlhkost vzduchu. Určitě doporučujeme, abyste kytky neměli přímo na parapetní desce.

7. Používejte odsavač par a ventilátor

Při vaření zapínejte digestoř, který kromě vůní odsaje i vodní páry. V koupelně nezapomínejte na kvalitní ventilátor a při sprchování zavírejte dveře, aby se vodní páry nešířily do ostatních místností.

8. Použijte pohlcovače vlhkosti

Pohlcovače vlhkosti se osvědčily u novostaveb, které se v prvních 12–24 měsících vyznačují vyšší vlhkostí.

 

Jak distanční rámeček zabrání rosení oken

Představte si situaci, že venku je ráno minus 15 °C a v bytě máte 20 °C. Pokud je relativní vlhkost v bytě 50 %, je rosný bod 9,3 °C. To znamená, že vodní pára se vysráží na všech plochách v místnosti, které mají teplotu 9,3 °C a nižší.

Máte doma dvě stejná okna Slovaktual PASIV s izolačním trojsklem. V jednom z nich jsou hliníkové distanční rámečky a v druhém jsou termoplastické distanční rámečky.

Všimněte si průběh izoterm na následujícím obrázku.

FLexispacer vs. hliníkový

Na obrázku vpravo vidíte, že nad zasklívací lištou, u hliníkového distančního rámečku, teplota klesne hluboko pod tuto teplotu (na úroveň 5-6 °C), a tudíž se tam vodní pára obsažená ve vzduchu v domácnosti vysráží a vnímáme to jako rosení oken.

Na stejném okně a se stejným trojsklem, ale s termoplastickým distančním rámečkem, je na stejném místě, nad zasklívací lištou, povrchová teplota přibližně 12 °C, a tudíž se tam nevyskytuje žádné rosení.

Shrnutí

Abyste zabránili rosení oken, je důležité

  • snížit vlhkost v místnosti,
  • zvýšit pokojovou teplotu,
  • zajistit, aby se vnitřní tabule okenního skla neochladila pod teplotu rosného bodu,
  • nebo rozumnou kombinací všech tří bodů.

 

Snížit vlhkost v místnosti můžete správným větráním nebo redukováním zdrojů vlhkosti.

Zvýšit pokojovou teplotu lze dostatečným přitápěním.

K tomu, aby se vnitřní tabule okenního skla neochladzovala pod hranicí rosného bodu, je důležité vsadit na kvalitní okna s izolačním trojsklem, s co nejnižší hodnotou Uw a zároveň dostatečně přerušit tepelné mosty zvolením teplého distančního rámečku.

Více tipů na blogu

Zveřejněno: 19.4.2020

Další články