Články Zpět na všechny novinky

Čištění žaluzií – 5 praktických způsobů, jak si to ulehčit

Čištění žaluzií – 5 praktických způsobů, jak si to ulehčit

Stává se vám, že si s čištěním žaluzií nevíte rady? Že vám to zabere hodiny času bez výsledku, který byste čekali? Nejste jediní, a proto jsme se rozhodli ukázat vám několik pomůcek. Přečtěte si, jak si několika šikovnými tipy zjednodušit tuto namáhavou činnost.

V domácnostech se setkáváme s různými druhy žaluzií a rolet. Přes horizontální hliníkové a dřevěné až po vertikální látkové. Prach a špína se, samozřejmě, nevyhýbá ani oknům a jejich doplňkům. A každá žena, která se o čistotu žaluzií snaží, ví, že je to občas boj.

Čistenie žalúzií handričkou

0. Zeptejte se výrobců

Je potřeba myslet na to, že kolik je druhů žaluzií, tolik existuje správných možností jejich údržby. Některé žaluzie nesnesou vodu vůbec, jiné můžete klidně i osprchovat. V první řadě se už při koupi informujte, jak se o ně starat tak, abyste je při čištění nepoškodili. Z tohoto pohledu považujeme pokyny a návody od výrobců za nultý bod péče.

1. Vysávejte šetrně s nástavcem

Osvědčená pomoc na zbavení se prachu ze žaluzií je vysavač. Dejte si však pozor na to, abyste ho nastavili na nízký výkon. Na to, abyste lamely nepoškrábali, vám poslouží nástavec na čalouněný nábytek. Vysávání vám pomůže s odstraněním hrubých nečistot, ale nezbaví vás mastnot či skvrn.

2. Praktické držáky s prachovkou

Čištění každé lamely zvlášť pomocí vlhkého hadříku dá pořádně zabrat. Pokud se rozhodnete lamely otřít zeshora dolů, pokud jsou zatáhnuté, nemusíte dosáhnout skvělého výsledku. Prach a špínu totiž nesetřete ze všech částí lamel.

Pomůckou pro vás bude čistič žaluzií ve formě prachovky, který otře špínu na dvou lamelách současně. Je praktický kvůli svému tvaru, který se dokáže přizpůsobit pohybu ruky. Je vhodný na čištění suchým i mokrým způsobem a na všechny druhy materiálů stínění. Mikrovlákno jemně a spolehlivě odstraňuje nečistoty a je možné ho z držadla stáhnout a vyprat. Můžete se poohlédnout také po stěrkách, které dokážou vyčistit tři lamely anebo šest lamel najednou.

Umývanie žalúzií

3. Na látkové žaluzie koupel

U vertikálních látkových žaluzií je sprchování nebo koupání dovolené. Postupujte tak, že do vany s vlažnou vodou přidáte jemný prací prostředek a žaluzie ve vodě jemně, tedy bez ždímání a drhnutí, vyperte. Až budou čisté, osprchujte je ještě vlažným proudem vody a nechte je volně oschnout.

Vodní koupel ve vaně nemusí být prospěšná pro hliníkové žaluzie. Proud vody je může poškodit a při zaschnutí na nich zůstanou šmouhy. Na hliník pomůže spíše následující metoda, kterou vám poskytují odborníci.

4. Slyšeli jste už o ultrazvukových čističkách?

Pokud jste ještě o ultrazvuku jako čistící metodě neslyšeli, není se čemu divit. Není to zatím velmi známé. Podstatou je, že se ve vodě s čistícím roztokem vlivem vysokofrekvenční energie vytvoří podtlak a přetlak. Podtlak způsobí bublinky, které uvolní nečistoty usazené na předmětech. V porovnání s ručním oplachováním je to rychlejší a žaluzie zůstanou ve výsledku čistější.

Ultrazvuk se používá na čištění zdravotnických přístrojů, strojírenských dílů, ve zlatnictví, v optikách a v mnohých jiných odvětvích. Je to výborná metoda na oživení látkových či hliníkových žaluzií, ale dělají ji pouze specializované firmy.

5. Pomoc od profesionálů je někdy vítaná

Pokud se vám nechce s čištěním zabývat anebo na to nemáte čas, využijte služby úklidové společnosti. Poradí si s různými materiály a učiní tak rychle. Za vyčištění žaluzií zaplatíte přibližně od 0,50 eur do 1 eura za m2. Občas je však pomoc zvenčí víc než užitečná. Když už budete mít kvalitní stínící techniku, byla by škoda nestarat se o ni tak, jak se patří.

Viac tipov na blogu

Zveřejněno: 25.10.2016

Další články