Novinky Zpět na všechny novinky

Slovaktual žije okny. Už 30 let.

Slovaktual žije okny. Už 30 let.

Na začátku byla dobrá parta chlapů kolem Mariana Krči a léta zkušeností s montáží oken v zahraničí. Přišel rok 1989 a touha vrátit se domů a přinést na Slovensko kvalitní okna byla jiskrou pro vznik montážní firmy. Dnes, po 30 letech, je z nesmělého podnikatelského snu nejúspěšnější a největší okenářská společnost na Slovensku s 650 kmenovými zaměstnanci a ročními tržbami 80 mil. eur. Kromě toho, další stovky lidí zaměstnávají smluvní partneři společnosti na 150 prodejních místech na Slovensku i v zahraničí.

Na podzim roku 1990 založil Marian Krč malou eseročku na montáž oken všeho druhu. Plastová okna dovážel z Rakouska a spolu s partou je montovali. Zakázek na výměnu starých oken bylo v postsocialistické zemi opravdu dost. Mezi prvními byla objednávka na výměnu oken v Bojnické nemocnici, nebo okna pro hotel Carlton v Bratislavě.

Po prvních úspěších s montáží oken přišlo zásadní rozhodnutí – spuštění vlastní výroby plastových oken. Začalo to v Nitrianskem Pravnu, pokračovalo v obci Vyšehradné. Postupně se rozrůstající výroba celá soustředila do Pravence. Nové haly vznikaly vysokým tempem.

Areál výrobního závodu Slovaktual v Pravenci

V letech 1998, 2005, 2006 a 2007 byly postaveny 4 nové výrobní haly o celkové rozloze více než 11 000 čtverečních metrů. Poptávka po oknech a dveřích od Slovaktualu nadále každým rokem rostla. Společnost si upevňovala dominantní pozici na Slovensku, a zároveň rozšiřovala síť partnerů v zahraničí. V té době již Slovaktual v sezóně zaměstnával 300 lidí a roční tržby přesáhly úroveň 40 mil. eur.

Hala na výrobu plastových oken a HST

Společnost se tak pochopitelně dostala do pozornosti největších evropských výrobců oken a začali přicházet nabídky na akvizici. V roce 2008, měsíc před úderem finanční krize, se společnost stala součástí nadnárodního koncernu AFG Arbonia-Forster Holding AG. Získala tím nejen nové kapitálové zdroje, ale také přístup na švýcarský trh.

Výroba okien v hale E

Následovalo období druhé vlny investic – postavili se další moderní výrobní haly E a F, určené výhradně na výrobu oken a dveří pro evropský a zejména švýcarský trh.

Strategií pro následující roky bylo zefektivnění výroby, zvýšení kapacity a flexibility výrobního závodu a zkracování dodacích lhůt. V roce 2018 společnost investovala do 4 nových linek, na kterých Slovaktual laminuje plastové profily pro svá okna v dekorech dřeva nebo v barvách.

Jednoznačně největší investicí za poslední období je nová hala G s plně automatizovanou výrobou izolačních skel.

Plně automatizovaná hala na výrobu izolačního skla

4 řezací linky pro plavené sklo a pro bezpečnostní VSG sklo umožní v roce 2020 denně vyrobit 2200 kusů izolačních skel.

Linka na řezání bezpečnostního VSG skla

Celková investice překročila 12 mil. eur a výsledkem je výrazné zvýšení flexibility a soběstačnosti.

„Bonusem pro zákazníky je skutečnost, že každé okno, které od roku 2018 opouští naše linky, má osazeno izolační sklo s teplým distančním rámečkem. Slovaktual tak v okenářské branži opět nastavil další nový standard, jak již několikrát ve své historii.“– říká jednatel a obchodní ředitel společnosti Ľubomír Majzlan.

Dnes se areál společnosti rozprostírá na ploše 159 000 m2. Výroba probíhá v 6 výrobních halách na nejmodernějších linkách s vysokým stupněm automatizace. Roční kapacita je 800 000 m2 oken, což znamená více než 3000 čtverečních metrů denně!

V tomto roce SLOVAKTUAL plánoval oslavit svých 30 let spolu s partnery i zaměstnanci. Na jaře však celou Evropu zasáhl koronavirus. Namísto plánování eventů tak během jubilejního roku pravidelně zasedali krizoví manažeři, aby zajistili řádný chod výroby a zároveň bezpečnost zaměstnanců.

„Navzdory této nečekané situaci se můžeme pochlubit výbornou kondicí a finanční stabilitou. Zájem o naše výrobky je stále vysoký, takže jsme se mohli vrátit i k pozdrženým investičním záměrům.“ – říká jednatel a finanční ředitel Miloš Folenta.

„Jedním z odložených projektů bylo vybudování největší reprezentativní výstavní plochy přímo v areálu výrobního závodu v Pravenci. Na konci léta jsme se k tomuto záměru vrátili a v listopadu jsme už naši novou vzorkovou prodejnu otevřeli. Vystavujeme zde nejen plastová a hliníková okna a vchodové dveře, ale také velkorozměrné posuvné portály, fasádní prosklené konstrukce, doplňky a příslušenství. Zákazníci se mohou inspirovat materiály, barvami a nejnovějšími technickými řešeními. Tento prostor bude sloužit pro odborné konzultace a ujištění zákazníků, že značka Slovaktual je tou správnou volbou.“ – upřesňuje Ľubomír Majzlan.

Vzorková prodejna oken a dveří v Pravenci

Vedení společnosti si uvědomuje, v jakých těžkých a nejistých časech se všichni momentálně nacházíme. Není však prostor pro vyčkávání nebo nerozhodnost. Již dnes zde plánují investice na nejbližší 3 roky, jejichž cílem je zejména modernizace výrobních linek, vybudování nové haly a zvýšení výrobní kapacity. Důraz je kladen i na optimalizaci logistiky. Vedle toho se Slovaktual soustavně soustředí na zlepšování portfolia výrobků a jejich kvality. O tom, že to nejsou jen prázdná slova, se zákazníci mohou přesvědčit už počátkem roku 2021, kdy Slovaktual plánuje představit nový přitažlivý koncept vstupních domovních dveří.

 

SLOVAKTUAL 1990 – 2020
Od řemesla k průmyslové společnosti

1990 – Založení společnosti na montáž plastových oken

1993 – Začátek výroby plastových oken v Nitrianskem Pravnu

1998 – Rozšíření výroby do obce Vyšehradné a vybudování nové výrobní haly v Pravenci s moderní linkou ELUMATEC

1999 – Výroba prvního plastového okna z 5komorového profilu

2000 – První prezentace firmy v zahraničí – aktivní účast na stavebním veletrhu ve Vídni

2003 – Soustředění kompletní výroby oken a dveří do areálu v Pravenci

2005 – Nová výrobní hala B (4000 m2) s nejmodernější technologií řízenou počítači bez potřeby papírové dokumentace

2006 – Nová výrobní hala C (4000 m2)

2007 – Nová výrobní hala D (2000 m2) určená pro výrobu atypických oken a hliníkových dveří

2008 – Společnost se stala součástí nadnárodního koncernu AFG Arbonia-Forster Holding AG, čímž zároveň získala přístup na další trhy

2009 – Slovaktual se umístil mezi nejlepšími zaměstnavateli v kategorii Velké společnosti

2011 – Dokončení nové haly E (7000 m2) a posílení výroby oken a dveří pro zahraniční trhy

2015 – Vybudování největší výrobní haly F (14 000 m2) a spuštění výroby plastových oken pro švýcarský trh

2016 – Koncern „AFG – Arbonia-Forster-Holding AG“ se přejmenoval na „Arbonia AG“

2017 – Spuštění plně automatizované výroby izolačních skel s 3 řezacími linkami v nové hale G o rozloze 8500 m2. Výrobní kapacita představuje cca 1400 izolačních skel denně.

2018 – Instalace 4 linek pro in-house laminování plastových profilů.

2018 – Migrace na nejmodernější a výkonný ERP softwarový systém PrefSuite, který je speciálně navržen pro výrobu oken, dveří a fasádních stěn.

2020 – Investice do nové linky na řezání VSG skla v hale G. Souhrnné investice do výroby izolačního skla tak překročily úroveň 12 mil. eur. Celková kapacita se zvýšila na více než 2200 izolačních skel denně.

2020 – Otevření největší reprezentativní výstavní plochy přímo v areálu výrobního závodu v Pravenci. Prostor vzorkové prodejny umožní vystavovat funkční vzorky plastových a hliníkových oken a dveří, posuvné portály, fasádní prosklené konstrukce, ale také doplňky a příslušenství.

Zveřejněno: 12.11.2020

Další novinky