Novinky Zpět na všechny novinky

Dveře SLOVAKTUAL na Téryho chatu 2015 m n.m.

Dveře SLOVAKTUAL na Téryho chatu 2015 m n.m.

Téryho chata je nejvýše položená horská chata s celoročním provozem ve Vysokých Tatrách. A právě kvůli mrazivým zimním měsícům tam už nutně potřebovali nové řádné vstupní dveře do ubytovací části v přilehlé budově.

Pro Slovaktual to byla hračka. Tedy vyrobit kvalitní hliníkové dveře. To zvládla parta ve výrobě na hale D. Horší už to bylo s vynáškou těžkých dveří a montážního nářadí na horskou chatu. Tohoto úkolu se ujali kluci z obchodu.

Vstupní dveře se speciálně upraveným sklem

Vzhledem k dispozici vstupního prostoru ubytovny požadoval chatař ven-otvíravé dveře. Původně uvažoval plastové, ale přesvědčili jsme ho, že hliníkové dveře z profilu heroal D72 budou mnohem vhodnější. Navrhli jsme mu dělené dveře – zčásti s plným dveřním panelem a pro prosvětlení vstupu zčásti s izolačním bezpečnostním vzorovaným trojsklem.

Atmosférický tlak v místě výroby dveří (resp. skla) je však výrazně vyšší než v místě, kde měly být dveře namontovány. Proto bylo třeba metodou Altimeter Professional předem upravit tlak v izolačním trojskle na takové hodnoty, aby sklo v nadmořské výšce 2015 m n.m. při průměrné roční teplotě 2,5 °C neprasklo.

Aby se nestalo, že dveře zůstanou po turistech náhodou otevřené, namontovali jsme samozavírač dveří TS 4000.

Ostatní jsou detaily: hnědá barva dveří RAL 8017, k tomu tmavě hnědé panty a kliky, odvodnění dopředu.

Chlapci z kanceláře na jeden den horskými nosiči

Ano, nás samotných to lákalo vynést až nahoru. Ale respekt jsme měli obrovský. Bez studu přiznáme, že abychom ty dveře dokázali nahoru dostat, museli jsme je rozebrat a naložit až na tři krosny.

  • Rám dveří, montážní nářadí a batoh
  • Křídlo dveří se sloupkem, montážní nářadí a batoh
  • Plný dveřní panel, izolační trojsklo a batoh

Každá naložená krosna vážila +/- 40 kg a při vynášce jsme se střídali. V nižších polohách jsme při té výšce místy zápasili s větvemi stromů a udržet balanc stálo někdy docela dost sil. Mokré kluzké kameny nás nutily soustředit se na každý jeden krok. Ale byl to úžasný zážitek. A od toho dne všichni ještě více obdivujeme práci horských nosičů, kteří si naloží i 70 – 80 kg a jdou nahoru sami.

Jinak, věděli jste, že horské nosiče nedávno zapsali do seznamu kulturního dědictví Slovenska, což je první krok pro zápis do UNESCO? Nikde jinde na světě se horské nosičství nezachovalo v takové tradiční formě jako u nás.

Jsme rádi, že jsme měli možnost si to vyzkoušet.

Zveřejněno: 1.8.2022

Další novinky